فرودگاه بین المللی خلیج فارس

در راستای سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی و رشد و بالندگی اقتصاد کشور عزیزمان ایران اسلامی، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سال 1377 با هدف بهره برداری از منابع نفت و گاز ، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی ، اشتغال زایی در سطح منطقه و فرا منطقه ای و در نهایت رشد و شکوفایی اقتصادی کشور بویژه استانهای جنوبی تاسیس گردید ، که همگام با توسعه فعالیتها در سطح منطقه اقتصادی انرژی پارس و بکارگیری دهها هزار نیروی متخصص و مبتدی از گوشه و کنار کشور و نیز استعداد منطقه در استفاده از سرمایه ها و نیروهای متخصص خارجی ، نیاز به داشتن یک فرودگاه سازگار با استانداردهای بین المللی در منطقه احساس گردید. بر همین اساس عملیات ساخت و تجهیز فرودگاه بین المللی خلیج فارس بعنوان نخستین و یکی از مجهزترین فرودگاه های کشور متعلق به وزارت نفت در خرداد ماه 1382 آغاز و در اسفند ماه 1384 به پایان رسید.
این فرودگاه از نظر سخت افزاری با دارا بودن باند پروازی به طول 4000 متر و پهنای 45 متر با دو شانه 5/7 متری امکان نشت و برخواست هواپیماهای پهن پیکر را فراهم کرده است.
هم اینک این فرودگاه با انجام روزانه10 پرواز (به طور میانگین) ، رفت و برگشت ( 20 سورتی پرواز ) در مسیرهای مختلف هوایی و جابجایی دست کم 1900 مسافر در روز دهمین فرودگاه پرترافیک و فعال در کشور محسوب میگردد که با توجه به راه اندازی سایت 2 منطقه ( پروژه میدان گازی پارس شمالی ) و همچنین پروازهای خارجی بر حجم فعالیت آن افزوده خواهد شد.
ظرفیت اسمی این فرودگاه ،جابجایی سالانه 750000 مسافر میباشد که هم اکنون به 90% ظرفیت اسمی آن رسیده و در صورت آماده شدن زیرساختهای لازم رسیدن به حجم بیشتر ازاین ظرفیت دور از انتظار نیست .


امکانات رفاهی فرودگاه
بین المللی بودن فرودگاه
مرکز تلفن
پارکینگ
دسترسی مسافرین به اینترنت
دستگاه خودپرداز
امانت بار
 ساختمان حراست
پلیس گذرنامه
ساختمان سپاه
سیستم روشنایی باند
تاسیسات سوختگیری
رستوران
بانک
نمازخانه
بهداری
گمرک
کافه تریا ونشریات
 یگان انتظامی
                

- امکانات گمرک و گذرنامه : گمرک دارای دستگاه GAT WAY , XRAYو گذرنامه دارای امکانات شبکه ای رایانه ای جهت چک پاسپورت مسافر می باشد.
- امکانات پزشکی و اورژانس : دارای اورژانس با تجهیزات کامل پزشکی (پزشک و پرستار ) و خدمات آمبولانس به منظور اعزام بیماران اورژانسی در مواقع بروز حوادث در فرودگاه بین المللی خلیج فارس مستقر می باشد .