دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۳۳
جزییات خبر
مدیرعامل کرسنت در ایران:

اگر پرداخت رشوه در قرارداد کرسنت ثابت شود، خسارت می‌دهیم

(سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۶) ۱۸:۰۱

مدیرعامل کرسنت در ایران گفت: در صورتی که پرداخت رشوه از سوی این شرکت به نهاد یا مسئولین دولتی در قرارداد صادرات گاز ایران به امارات اثبات شود، کرسنت بابت این موضوع خسارت خواهد داد.

فارس - حمید ظاهری اظهار داشت: تاکنون تهمت‌های زیادی به شرکت کرسنت زده شده که از جمله آنها می‌توان به دلالی، پرداخت رشوه و غیره اشاره کرد.
وی افزود: این شرکت نمایندگی‌های مختلفی در کشورهای دنیا دارد و هیچ شرکتی با این عظمت حاضر نمی‌شود اعتبار و جایگاه خود را بی‌دلیل از دست بدهد.
ظاهری گفت: یکی از مهمترین نکاتی که در صحبت‌های اخیر رئیس قوه قضائیه مطرح شد، بحث فرصت سوزی و جلوگیری از هدر رفتن فرصت‌هایی است که به دلیل تعلل افراد از دست می‌رود. از سوی دیگر رئیس قوه قضائیه از نهادهای نظارتی خواست به جای پرداختن به موارد جزئی، دنبال فساد‌های کلان باشند.
به گفته وی، کشورهای همسایه ما که با ایران میادین مشترک نفت و گاز دارند، میلیارد‌ها دلار خرج می‌کنند تا بتوانند سهم بیشتری از میادین مشترک ببرند که این مسئله، توجه بیشتر ما را می‌طلبد.
مدیرعامل کرسنت در ایران با اشاره به بحث پرداخت 3 میلیون دلار رشوه از سوی این شرکت به یک فرد ایرانی دخیل در قرارداد، اظهار داشت: اولا هنوز این فرد را به ما معرفی نکرد‌ه‌اند و مشخص هم نمی‌کنند که این پول به چه کسی پرداخت شده است. در صورتی که اثبات شود این رشوه به نهادها یا مسئولین دولتی ایران پرداخت شده است، کرسنت بابت این اقدام، خسارت خواهد داد.
وی تصریح کرد: هنوز در این باره مدرکی را به ما ارایه نکرده‌اند و حتی اصل موضوع را نیز با شرکت مطرح نکرده‌اند و تنها به بیان تخلف صورت گرفته می‌پردازند.
به گفته وی، نهادهای نظارتی باید دنبال موارد و تخلفاتی باشند که ناشی از تعلل افراد بوده و باعث عقب‌ افتادن پروژه‌ها از زمان‌بندی آنها و در نهایت حیف و میل بیت المال شده است.
ظاهری تصریح کرد: طبق آخرین مذاکرات و جلسات نمایندگان شرکت نفت با شرکت کرسنت، قیمت گاز صادراتی از میدان سلمان به امارات حدود 2 برابر قیمت گازی است که قطر به امارات می‌فروشد و این نکته را مسئولین شرکت نفت به خوبی می‌دانند.
وی گفت: از سوی دیگر برخی دشمنان داخلی و خارجی دنبال به هم زدن این قرارداد هستند. اینها می‌خواهند با آبروی شرکت نفت بازی کنند و بگویند ایران به تعهدات بین‌المللی خود پایبند نیست.
مدیرعامل ایرانی کرسنت تصریح کرد: از سوی دیگر عده‌ای مدام قیمت‌ گاز را با قیمت LNG مقایسه می‌کنند و می‌گویند بر این اساس، گاز ایران به امارات با قیمت بسیار ناچیز صادر می‌شود. در حالی که این مقایسه از ریشه غلط است و نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد.
به گفته وی، ایران دومین ذخایر گازی دنیا را دارد. چیزی که ما کم داریم، گاز نیست بلکه سرمایه است و این مسئله خصوصا در بحث میادین مشترک بسیار حادتر و حساس‌تر می‌شود. خصوصا اینکه بحث اوپک گازی نیز مطرح است و باید در کنار تامین گاز مورد نیاز داخل و تزریق به چاه‌های نفت، به فکر تامین سرمایه مورد نیاز جهت استحصال گاز با هدف صادرات باشیم.
ظاهری یادآور شد: کرسنت تمامی اتهامات مطرح شده را پیگیری خواهد کرد و در دادگاه نیز به دفاع از خود خواهد پرداخت.
وی افزود: جالب است که بحث رشوه توتال و استات اویل که ثابت نیز شده است، کسی به آن توجه نمی‌کند و فقط به کرسنت می‌پردازند. اگر تخلفی صورت گرفته و باید به آن رسیدگی شود، این مطلب به همه موارد مربوط می‌شود نه تنها یک مورد خاص.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید