سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۰۶
جزییات خبر
با حضور نمایندگانی از استان های کشور

نخستین جشنواره اقوام ایرانی در پایتخت انرژی کشور برپا شد

(سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵) ۱۲:۱۷

نخستین جشنواره فرهنگی - هنری اقوام ایرانی طی مراسمی با حضور مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به همراه مدیران، مسئولان و نمایندگانی از اقوام، عشایر و گروه‌های هنری از 20 استان در پایتخت انرژی کشور به طور رسمی گشایش یافت.

ایوب بنوی، رئیس روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در این باره به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی pseez اظهارکرد: در این جشنواره فرهنگی و هنری انواع سوغات و صنایع دستی استان های مختلف در 20 غرفه از تولید به مصرف عرضه شده و شرکت کنندگان در این جشنواره بخش هایی از فرهنگ ها و سنت های شهرهای خود را به جهت آشنایی بیشتر به علاقمندان و بازدید کنندگان طی دو شب معرفی می کنند.

رئیس ستاد نخستین جشنواره فرهنگی - هنری اقوام ایرانی در منطقه ویژه پارس با اشاره به این که این جشنواره با رویکرد ترویج سبک زندگی مبتنی بر ظرفیت‌های بومی کشور و با هدف معرفی آداب ورسوم و سنن اقوام ایرانی برپا شده است، تصریح کرد: 8 گروه موسیقی سنتی و فولکوریک از اقوام مختلف کشور با اجرای برنامه های زنده فضای با نشاطی را برای شرکت کنندگان که عموما کارکنان و خانواده هایشان در پارس جنوبی هستند فراهم می کنند.

بنوی به عرضه و فروش انواع محصولات و تولیدات صنایع دستی استان های کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در این جشنواره اشاره کرد و افزود: انواع فرش و تابلو فرش دستی، گلیم، جاجیم، پوشاک، غذاهای سنتی، انواع ترشی و شیرینی جات، وسایل زینتی دکوراسیون و مواد خوراکی در غرفه های این جشنواره به علاقه مندان عرضه می شود.

رئیس جشنواره اقوام ایرانی در پارس جنوبی با اشاره به گستردگی اقوام و فرهنگ های کشور برگزاری این گونه جشنواره ها را یکی از عوامل آشنایی مردم با سنت های یکدیگر و نیز افزایش اتحاد عنوان کرد و گفت: در این جشنواره اقوام ایرانی به همراه گروه های موسیقی و صنایع دستی از استان های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، ایلام، خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان، گلستان، مازندران، گیلان، زنجان، اردبیل، هرمزگان، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری با معرفی صنایع دستی و سوغات محلی پذیرای بازدید کنندگان هستند.

وی با بیان این که اقوامی در این دو شب جمع شده‌اند تا پیام سبک زندگی اقوام ایرانی را انتقال دهند و با نمایش آیین‌ها و آداب و رسوم خود، مینیاتوری از لطافت و شکوه سبک زندگی اصیل ایرانی را به نمایش بگذارند گفت: تبیین جایگاه زن در اقوام ایلات و عشایر ایران، ترسیم ویژ گی هایی همچون جوانمردی، وطن‌دوستی و پایبندی به وحدت و انسجام ملی و دینی در میان اقوام ایرانی و نمایش سبک زندگی اصیل ایرانی اسلامی از جمله اهداف دیگر این جشنواره است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس، گروه های هنری کردستان، آذربایجان، خراسان جنوبی، گیلان و ایل قشقایی از جمله گروه‌های هنری هستند که طی شب های 22 و 23 اسفندماه از ساعت 19 تا 23 برنامه‌های فرهنگی، هنری و آیینی برگزار می کنند.

در این جشنواره دو روزه انواع صنایع دستی به همراه پخت انواع نان و غذاهای سنتی در 20 غرفه و 5سیاه چادر در فضایی به مساحت دو هزار متر مربع برای بازدید علاقمندان ارائه می شود.

 


جشنواره اقوام ایرانی  26
جشنواره اقوام ایرانی  25

 

 

  جشنواره اقوام ایرانی  6

 

جشنواره اقوام ایرانی  28

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید