سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۰۷
جزییات خبر
با حضور دکتر روحانی و مقامات عالی دولت

فازهای 19 ، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به بهره برداری رسید

(یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶) ۲۰:۳۹

فازهای 19، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی واقع در منطقه پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور افتتاح و به بهره‌برداری کامل رسید.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی منطقه ویژه پارس، در ادامه برنامههای حضور حجتالاسلام حسن روحانی امروز (یکشنبه، 27 فروردین ماه) در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، فازهای 19 تا ۲۱ پارس جنوبی واقع در شهرستان عسلویه افتتاح شد.

هدف از توسعه این فازها تامین روزانه ۵۶.۶ میلیون مترمکعب گاز تصفیه شده برای مصارف داخلی است که با راهاندازی این فازها سالانه یک میلیون تن گاز اتان قابل مصرف در صنایع پتروشیمی، بیش از یک میلیون تن گاز مایع برای صادرات، روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و روزانه ۴٠٠ تن گوگرد تولید خواهد شد.

بنا بر این گزارش،‌ هدف از اجرای فاز ١٩ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶.۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و همچنین تولید سالانه ١.٠۵ تن گاز مایع (پروپان و بوتان)، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است.

با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، میزان برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی با کشور قطر برابر خواهد شد و با افتتاح طرحهای پتروشیمی نیز در مجموع حدود دو میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده میشود.

 فاز ١٩ پارس جنوبی شامل چهار (١+٣) سکوی دریایی جمعا شامل ٢١ (٦+١٥) حلقه چاه در فاصله ١١٠ کیلومتری ساحل کنگان، دو رشته خط لوله ٣٢ اینچ دریایی انتقال گاز به طول تقریبی (هر خط) ١١٠ کیلومتر، دو خط لوله ٤ اینچ دریایی جهت انتقال محلول منو اتیلن گلایکول به طول تقریبی (هر خط) ١١٠ کیلومتر، یک خط لوله ٣٦ اینچ دریایی ترمینال میعانات گازی به طول تقریبی ٦ کیلومتر و دو خط لوله ١٨ اینچ دریایی کلد (اینکونل ٦٢٥) بین سکوهای اقماری و اصلی به طول کلی تقریبی ١٥ کیلومتر است.

توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی به دلیل قرار گرفتن آن در بلوک مرزی با میدان گنبد شمالی در قطر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چراکه مهاجرت گاز به سمت قطر و تاخیر در توسعه این میدان، سبب برداشت بیشتر کشور رقیب از سهم ایران می شود، این حساسیت اما نتوانست دولت قبل را مجاب کند که سرعت توسعه این فاز را که به اندازه ٢ فاز متعارف است تسریع بخشد و اولویت را به توسعه این فاز اختصاص دهد.

فاز ١٩ پارس جنوبی بی شک یکی از پروژه‌های پیشرو پارس جنوبی است که رکوردهای منحصر به فردی در خود ثبت کرده است، شرکت‌های پتروپارس، پتروپارس ایران و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، پیمکانکاران اجرای این پروژه در شرایطی کارشان را آغاز کردند که صنعت نفت در شرایط سخت تحریم قرار داشت و محدودیت منابع مالی و توقف ورود برخی تجهیزات مشکلات اجرای این ابر پروژه را دو چندان کرده بود.

در سفر رئیس جمهور به استان بوشهر، علاوه بر افتتاح فازهای ۱۷ و ۱۸، ۱۹ و ۲٠و۲۱ پارس جنوبی، چهار طرح پتروشیمی شامل  پتروشیمی تخت جمشید پارس، فاز ۲ پتروشیمی کاویان، MEG پتروشیمی مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب به بهرهبرداری میرسد. فاز ۱۹ پارس جنوبی واقع در شهرستان کنگان استان بوشهر که دارای ظرفیتی معادل دو فاز استاندارد است.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید