مدیریت کار و خدمات اشتغال

مدیریت کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به استناد ماده 16 قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه و ماده 5 مقررات اشتغال نیروی انسانی،بیمه و تامین اجتماعی تشکیل ونسبت به تنظیم امور بازار کار، نظارت بر مسائل حفاظت و بهداشت کار و سایر امور اقدام می کند. مدیر کار و خدمات اشتغال به پیشنهاد مدیر عامل سازمان منطقه و حکم وزیر کار و امور اجتماعی منصوب می گردد. هم اکنون وظیفه ساماندهی وضعیت کاریابی و معرفی به کار متقاضیان اشتغال در شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به عهده این مدیریت است. همچنین ساماندهی اشتغال و تنظیم روابط کار کارگران و کارفرمایان( بالغ بر 000/60 کارگر و1000 پیمانکار) را عهده داراست. اهمیت و حساسیت این مدیریت از بابت:                                              

1)     پاسخگویی به دو مقام محترم وزارتین نفت و کار طبق بخشنامه های شماره 226567-1-28 مورخ : 19/7/88 و 49-2-1/18 مورخ : 10/1/87 وزارت نفت و تبصره 2 ماده 5 مقررات.
2)     قطعی و غیر قابل تجدیدنظر و لازم الاجرا بودن آراء صادره توسط مراجع حل اختلاف روابط کار و اجرای قهرانه آن توسط دادگستری (در صورت لزوم) .
3)     ضرورت نظارت واحد بازرسی بر کارگاه های منطقه و پاسخگویی به دادسراها و دادگاه های مرتبط در شهرستان های موجود در محدوده منطقه ویژه .
4)      تشکیل پرونده بیمه بیکاری برای متقاضیان بیکارشده منطقه از سراسر کشور و طی مراحل قانونی و اتخاذ تصمیمات لازم در مورد احراز استحقاق در کمیته های مشترک با اداره تامین اجتماعی و تعیین مقرری و ارسال پرونده به شهرستان محل سکونت مقرری بگیر .
5)     پاسخگویی امور اشتغال به کارجویان ، استانداری و فرمانداری های استان ، نمایندگان مجلس ، ائمه جمعه که از دغدغه های مهم ملی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و وجهه همت دولت است .
محدوده و وسعت حیطه مسولیت
محدوده ووسعت حیطه مسولیت شامل تمام کارگاهها وشرکتهای فعال درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که براساس مصوبه هیات وزیران وشورای عالی مناطق آزاد تجاری / صنعتی به این شرح تعیین گردیده‌است : ازغرب به روستای شیرینو، ازجنوب به خلیج فارس، ازشمال به دامنه ادامه سلسله جبال زاگرس و از شرق به روستای چاه مبارک. این محدوده طبق مصوبه هیئت محترم وزیران 46.000 هکتار می باشد .
ضرورتهای استراتژیک مدیریت کاروخدمات اشتغال
کلیه وظایف سابق اداره کار و امور اجتماعی ، اداره آموزش فنی و حرفه ای ، سازمان تامین اجتماعی عسلویه، کنگان، دیرو حتی اداره کل کار استان بوشهر که در سرتاسر منطقه ویژه انجام می شده است هم اکنون طبق قانون برعهده این مدیریت است.
پیش بینی سرمایه گذاری صد میلیارد دلار ی جهت ایجاد 28 فاز پالایشگاهی که 10 فاز آن تاکنون به بهره برداری رسیده است و اجرای 30 طرح پتروشیمی و 5 بندر بزرگ و احداث فرودگاه بین المللی و بسیار مجهز خلیج فارس، توسعه شبکه بزرگراهی، توسعه اماکن ورزشی و تفریحی ، حفظ محیط زیست ، مجتمع های پتروشیمی؛ وظایف و فعالیتهای قانونی این مدیریت را با تنوع کارگاهی در حوزه های مختلف استخراج، سکوهای گازی، فرودگاهی، بندری، حمل و نقل ،عملیاتی، اداری، خدماتی پالایشگاهی، پتروشیمی و ... هر روز گسترش می دهد.
مضافاً طیف وسیعی از صنایع پایین دست پتروشیمی و گازی در 15 هزار هکتاراراضی تخصیص یافته صنایع مختلف مرتبط ، صنایع نیمه سنگین، صنایع دریایی و کاربری های خدماتی نیز به تنوع وظایف و فعالیت ها در این مجموعه بزرک اقتصادی افزوده است.
این منطقه که به اذعان کارشناسان و به روایت آمارها، بزرگترین منطقه صنعتی خاورمیانه نیز شده است با توسعه زیرساخت ها آینده ای را با ایجاد حداقل 300 هزار فرصت شغلی و به تبع آن استقرار یک میلیون نفر جمعیت در چشم انداز آینده خود ترسیم نموده که مستلزم پیش بینی آثار و تبعات گستردگی کارگاه ها و برنامه ریزی متناسب با آن توسط این مدیریت است.
پروژه های صنعتی طرح توسعه منطقه
برای توسعه فازهای نفت و گاز در محدوده حوزه گازی پارس جنوبی، در نظر است معادل 28 فاز پالایشگاهی و همچنین سه طرح LNG شامل Pars LNG, Persian LNG, Nioc LNG در آن احداث شود. بدیهی است تامین کاربری های خدماتی و رفاهی، پشتیبانی و تاسیساتی اعم از بندر خدماتی و مخازن و انبارها و به عبارت دیگر فراهم سازی زیرساخت های اساسی منطقه بر حسب نیاز واحدهای صنعتی مذکور و شاخه های پیرامونی و پایین دستی در برنامه طراحی محدوده پارس 2 پیش بینی و منظور شده است.
طرحهای پیش روی پتروشیمی
پلی‌اتیلن سنگین عسلویه ، طرح استحصال اتان ، دی متیل اتر، اتیل بنزن ، استایرن منومر و پلی استایرن ، واحد الفین
 و متانول ، طرح آمونیاک و اوره هشتم ، طرح آروماتیک چهارم ، طرح سرویس‌های جانبی ، طرح آمونیاک و اوره چهارم ؛ طرح متانول چهارم ، طرح آمونیاک و اوره ششم ، طرح متانول ششم ، طرح الفین نهم ، طرح الفین دهم ، طرح الفین یازدهم ، طرح الفین دوازدهم                    
منطقه صنعتی
این منطقه دارای واحدهای عظیم و پرشمار پتروشیمی و پالایشی است ودر شرق استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در 300 کیلومتری شرق بندر بوشهر و در 420 کیلومتری غرب شهرستان بندر لنگه و در 570 کیلومتری غرب بندر عباس واقع است(همجواری استان بوشهر با استان‌ها: از شمال به منطقه اسیر در فارس، از شرق به هرمزگان و از غرب به خوزستان کهگیلویه و بویراحمد) و حدود 105 کیلومتر باحوزه گاز پارس جنوبی که درمیان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبد شمالی قطر) فاصله دارد
موقعیت مورد نظر برای منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مزایای قابل توجهی دارد، از جمله کمترین فاصله ممکن با میدان گاز پارس جنوبی، وجود فرودگاهی که درزمان ساخت وساز می تواند سرویس مناسبی به عنوان فرودگاه بین المللی استقرار یابد، دسترسی مستقیم به آب دریا، عمق مناسب سواحل ازنظر بندری، برخورداری از شبکه‌های تأسیسات زیرساختی شریانهای ارتباطی فرامنطقه‌ای، وجود نیروی کار بالقوه در شهرها وروستاهای اطراف ،طبیعت سرسبز وچشم اندازهای طبیعی زیبا وجود دارد.
توسعه جمعیت شاغل منطقه:
با احداث پروژه‌های توسعه‌ای منطقه و تخمین‌های مقایسه‌ای رقم کل جمعیت شاغل در پایان دوره بهر‌ه‌برداری کامل به رقمی بالغ بر سیصدهزار نفر خواهد رسید. لذا استراتژی های تامین ،آموزش ومدیریت بخش عظیمی ازاین نیروها که غالبا نیروهای خدماتی وفنی وحرفه ای هستند بوسیله مدیریت کاروخدمات اشتغال صورت می پذیرد .
روابط کار
 
وظایف واحد روابط کار                      
 1. نظارت براجرای بخش روابط کار مقررات مدیریت کاروخدمات اشتغال ، مصوبات و دستورالعمل های مربوطه درکارگاهها
 2. رسیدگی به دادخواست های کارگرانی که علیه کارفرمای خود شکایت دارند واعلام رای دراین مورد
 3.  اتخاذ تدابیر لازم جهت اجرای احکام صادره درمراجع حل اختلاف ازطریق کارگاهها یا دادگستری
 4. انجام اقدامات لازم جهت برقراری بیمه بیکاری
 5. اهتمام در جهت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، آیین نامه انضباطی و سایر الزامات قانونی در کارگاه ها
 6. انجام مشاوره های حقوقی مرتبط با مسایل کارگری وقانون کار
 7. رسیدگی به صلاحیت پیمانکاران وکارفرمایان
 
واحدهای روابط کار
 1. مراجع حل اختلاف : روابط کاردارای سه مرجع حل اختلاف است که درهرمرجع یک کارشناس رسیدگی به دادخواستها را انجام ورای صادرمی نماید وآراء صادره قطعی ولازم الاجراء می باشد ودرصورت عدم اجراء ازسوی کارگاه توسط مراجع قضایی اجراء می گردد .
 2. دفاترمراجع حل اختلاف : وظیفه تشکیل پرونده های مراجع وثبت وضبط آراء وسوابق را دارند .
 3.  سازش : دراین واحد کارشناس تلاش می نماید شکایات ازطریق سازش مصالحه شود .
 4. بیمه بیکاری : دراین قسمت مستمری بیمه بیکاری برای کارگرانی که مطابق ضوابط سازمان تامین اجتماعی بیکارشده اند برقرار می شود .
 5. ارزیابی کارگاهها وپیمانکاران : دراین قسمت عملکرد کارگاهها وپیمانکاران مورد ارزیابی ونظارت وصلاحیت یا عدم آن مورد تایید قرار می گیرد .
 
  
ضوابط ارایه دادخواست شکایت
1_ داشتن سابقه کاردرکارگاه طرف شکایت
2_ خواسته نباید مربوط به قبل ازسال1384 باشد
3_ خواسته قبلادرحضورطرفین رسیدگی نشده باشد
4_ کارگاه طرف شکایت درمحدوده منطقه ویژه باشد
5_ کارگاه طرف شکایت خانوادگی نباشد
6_ فعالیت کارگاه تابع قانون کارومدیریت اشتغال منطقه ویژه اقتصادی باشد
 7_ قراردادفعالیت فرددرغالب پیمانکارنباشد
 
 
مدارک مدارک مورد نیاز جهت ارایه دادخواست شکایت
1_ تکمیل فرم دادخواست
2_ کپی صفحه اول ودوم شناسنامه
2_ کپی احکام یاصورت حساب حقوق
3_ اصل وفتوکپی قرارداد
4_ اصل برگ نمایندگی برای نماینده ذی نفع
 
 
فرم های مربوط به دادخواست شکایت
 1. فرم دادخواست رسیدگی به شکایت
 2. فرم درخواست اجرای احکام ازطریق دادگستری
 
ضوابط ارایه درخواست مستمری بیمه بیکاری
1_ داشتن یکسال سابقه کارمستمردرآخرین کارگاه
2_ ارایه درخواست کتبی ظرف مدت 30روزبعدازبیکاری
3_ ماهیت کارشرکت اخراج کننده دایمی باشد
4_ شرکت درحال فعالیت باشد
 
مدارک مدارک مورد نیاز جهت درخواست مستمری بیمه بیکاری
1_ کپی شناسنامه صفحات اول ودوم
2_ کپی کارت ملی
3_ کپی دفترچه بیمه
4_ کپی مدرک تحصیلی
5_ عکس جدید 6 قطعه
6_ کپی قرارداد کار
 
تعیین صلاحیت کارفرمایان وپیمانکاران
مدارک مورد نیازپیوست درخواست :
1_ اساسنامه شرکت                                            
2_ آگهی تشکیل شرکت درروزنامه رسمی                  
3_ تصویرشناسنامه و مدرک تحصیلی مدیران شرکت      
4_ لیست پرسنل حاضرشرکت                                  
5_ آدرس محل مناسب اداری درعسلویع، جم، کنگان و      
شماره تماس                                              
6- مفاصا حساب بیمه ومالیات آخرین قرارداد                 
7_آخرین لیست حقوق پرسنل                                    
8_طرح طبقه بندی مشاغل                                     
9_تاییدیه اداره کاراستان                                         
10_آ یینامه انضباطی کارگاه                                    
 11_ آخرین قراردادفی مابین کارگران وشرکت
12_ لیست مالیات به ریزوتایید اداره دارایی
13_ آخرین لیست بیمه پرسنل به ریزو تایید بیمه
14_ اعتبارنامه شرکت
15_ دفترچه پیمانکاری          
  
 
فرم اخذ تعهدات ازپیمانکارمبنی بر :
1_ اجرای قوانین کاروبیمه                       
2_ اجرای قوانین حاکم برمناطق ویژاقتصادی 
3_ اجرای دستورالعملهای مدیریت اشتغال     
4_ تغذیه اطلاعات نرم افزارمکانیزه روابط کار
 
 
 
                  
بازرسی
وظایف بازرسی کار :
  
1– نظارت بر اجرای مقررات مربوط به شرایط کار به ویژه مقررات حمایتی مانند کارهای سخت و زیان آور و خطرناک ، مدت کار، ایام کار ، دستمزد کارگر، رفاه کارگر ، اشتغال زنان .کارگران نوجوان
2_ بازرسی های دوره ای ونظارت بر اجرای صحیح مقررات و آیین نامه ها و دستور العمل های مربوط به حفاظت فنی وبهداشت کاردرکارگاههای منطقه
3_ آموزش مسائل مربوط به حفاظت فنی و راهنمایی کارگران ، کارفرمایان و کلیه افرادی که در معرض صدمات و ضایعات ناشی از حوادث و خطرات ناشی از کار قرار دارند.
4_ بررسی و تحقیق پیرامون اشکالات ناشی از اجرای مقررات حفاظت فنی وبهداشت کارو تهیه پیشنهاد لازم جهت اصلاح استانداردها و دستور العمل های مربوطه ، متناسب با تحولات و پیشرفت های تکنولوژی روز.
5_ رسیدگی به حوادث ناشی از کار ، تجزیه و تحلیل آنها و ارایه پیشنهادجهت پیشگیری از حوادث در کارگاه های مشمول .
6_ بازرسی از کلیه کارگاههای سطح  منطقه ویژه جهت جلوگیری از به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز.
7 _ رسیدگی به شکایات وانجام تحقیقات موردی برحسب ضرورت .
شماره تلفن های تماس :  4821_ 4820_ 4815_ 0772737
 
 
اشتغال
 
وظایف اداره امور اشتغال
         ثبت نام از جویندگان کار، مشاوره و معرفی به کار آنان.
         صدور مجوز برای کاریابیهای غیردولتی، نظارت وبازرسی برعملکرد آنها.
         اجرای طرح نیاز سنجی فرصت های شغلی و تعامل با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی .
         طراحی نقشه جامع نیاز منطقه به نیروی کار همزمان با پیشرفت پروژه ها .
         ارائه آمار و اطلاعات به صورت دوره ای به وزیر کار و ماهانه به وزیر نفت .
         پاسخگویی به مکاتبات اداری مربوط به اشتغال و غیره.
         پاسخگویی و راهنمایی کلیه مراجعین متقاضی کار وراهنمایی درخصوص کاریابیهای غیردولتی.
         معرفی متقاضیان کار به اداره آموزش فنی وحرفه ای جهت آموزش و کسب مهارت.
         پی گیری امور اشتغال ایثارگران .
         استعلام کارت تردد اتباع خارجی .
         تمدید و صدور پروانه کار جهت اتباع خارجی.
         جریمه کارفرمایانی که از اتباع غیرمجاز استفاده می کنند.
         بررسی تقاضاهای کارفرمایانی که نیاز به اشتغال اتباع خارجی و کارشناسان و متخصصان مربوطه را دارند.
         جای گزینی نیروی کار ایرانی به جای اتباع خارجی غیرمجاز.
         ثبت نام کارجویان ازطریق سایت اینترنتی : www.pseez.ir 
 
 واحدهای اداره اشتغال
 1_ امور کاریابی:  برنامه ریزیهای لازم جهت کاریابی ومعرفی بکارمتقاضیان کار درکارگاه های فعال منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس                                                                          
2_ امور اتباع بیگانه : رسیدگی به امور اشتغال اتباع بیگانه که درکارگاههای منطقه مشغول فعالیت می باشند شامل :
الف_ تایید هیات فنی شرکتها جهت استخدام نیروهای خارجی
ب_صدورویزاوپروانه کاروتمدید آنها
فرم های مربوط به اموراتباع بیگانه : به شرح فایل های پیوست
3_ واحد آمارواطلاعات : جمع آوری آمارواطلاعات مربوط به وضعیت اشتغال منطقه ویژه انرژی پارس