جزییات خبر
موسوی در نشست با رایزن های اقتصادی چهار کشور؛

تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است

(شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۲:۳۷

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس در نشست با رایزن های اقتصادی چهار کشور بلژیک ،ژاپن،آفریقای جنوبی و جمهوری آذربایجان گفت: تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس ،سید پیروز موسوی در نشست با رایزن های اقتصادی چهار کشور  در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ضمن خوش آمدگویی به رایزن های اقتصادی و تاکید بر نقش استان بوشهر در اقتصاد کشور گفت: این منطقه بدلیل حجم سرمایه گذاری های انجام شده و همچنین در آمد حاصل از آن به عنوان پایتخت انرژی کشور شناخته می شود و ذخایر گاز این منطقه به تنهایی 8 درصد از کل ذخایز جهان است.
 
سید پیروز موسوی با اشاره به علاقه و همکاری برخی از شرکت های مطرح نفتی جهان برای سرمایه گذاری در این منطقه گفت: ذخایر قابل توجه آن و مزیت اقتصادی طرح های بالادستی و پایین دستی در این منطقه  همواره مورد توجه  شرکت هایی نظیر توتال،انی،گاز پروم،پتروناس،هیوندایی،دایلیم و ... قرار گرفته است .
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار همکاری با همه کشورها است و وزارت نفت نیز برای  مشارکت فعال با کشورها در زمینه های مرتبط با توسعه صنعت نفت از آمادگی کامل برخوردار است.
 
موسوی با اشاره به مزیت ها و فرصت های چشمگیر اقتصادی در این منطقه گفت: این منطقه از کشور به دلیل نزدیکی به خوراک و آبراه بین المللی خلیج فارس و همچنین زیر ساخت هایی نظیر بندر و فرودگاه فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی،میان دستی و پایین دستی است و در صورت ارائه درخواست های سرمایه گذاری ،مشوق های اقتصادی ایجاد طرح ها در مناطق ویژه نیز آنان تعلق خواهد گرفت.
مدیر عامل منطقه ویژه پارس این منطقه راهاب انرژی خلیج فارس در آینده ای نه چندان دور دانست و تاکید کرد: وجود 24 فاز پالایشگاهی،30 طرح پتروشیمی،دو منطقه تخصصی و ویژه در پارسیان و لامرد ظرفیت بسیار بزرگی پیش روی سرمایه گذاران است و بدون شک همکاری در این زمینه می تواند تامین انرژی را تضمین کند.

 

رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این نشست  با مهم دانستن جایگاه دیپلماسی اقتصادی در  وزارت امور خارجه گفت: استفاده از ابزارهای اقتصادی و سیاسی در جهت منافع کشور یک ضرورت است و هدف از تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه نیز استفاده از ابزار دیپلماسی برای تعامل با کشورها برای تامین منافع و تسهیل فرآیند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور می‌باشد .

 
کاظم محمدی با اشاره به تهیه اولویت های اقتصادی کشور در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ایران دارای ظرفیت های بیشماری بویژه در بخش انرژی می باشد و ما نیز راهکاری تسریع در همکاری های اقتصادی با سایر کشورها را تهیه و تدوین کردیم که لازم است همه بخش های مختلف کشور در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.
 
وی تصریح کرد: بر این اساس علم و فناوری و جذب گردشگر از مهمترین عرصه های تمرکز در واردات کشور باید مد نظر قرار گیرد و در زمینه صادرات نیز برای کالاهای غیر نفتی و تربیت نیروی کار متخصص نیز باید با دقت برنامه ریزی کرد.
 
رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی وزارت امور خارجه  با تاکید بر جایگاه خاص و برجسته منطقه ویژه پارس در اقتصاد کشور گفت:به موزات فعالیت های اقتصادی معمول با کشورهای خارجی ،شناسایی ظرفیت های اقتصادی استان ها و برنامه ریزی برای معرفی آن به رایزن های اقتصادی  از مهمترین برنامه های وزارت امور خاجه است که این امر با جدیت ادامه خواهد یافت.
 
محمدی افزود: طی 20 سال آینده مصرف انرژی در جهان دو برابر رقم فعلی خواهد بود بنابراین لازم است برای استفاده از ظرفیت های انرژی کشور در جهت تامین منافع کشور نهایت بهره برداری داشته باشیم.

رایزنان اقتصادی 18
رایزنان اقتصادی 17

نشست با رایزن های اقتصادی 1
رایزنان اقتصادی 16
رایزنان اقتصادی 15
رایزنان اقتصادی 14

بازدید میهمانان از سیراف و هاله و پالایشگاه 3
بازدید میهمانان از سیراف و هاله و پالایشگاه 2
رایزنان اقتصادی 13
رایزنان اقتصادی 12

رایزنان اقتصادی 23
رایزنان اقتصادی 21
رایزنان اقتصادی 20
نشست با رایزن های اقتصادی 14
نشست با رایزن های اقتصادی 12
نشست با رایزن های اقتصادی 10
رایزنان اقتصادی 11

عکاس : اسماعیل زارع


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید